Şarkikaraağaç Meslek Yüksek Okulu Tanıtım

Şarkikaraağaç MYO ve Şarkikaraağaç Turizm MYO Genel Durum

Şarkikaraağaç ilçesi Anadolu’nun kültür zenginliğini tüm güzelliği ile yansıtan, Kızıldağ Milli Parkında bulunan sedir ağaçlarının bol oksijenli havasıyla şirin bir ilçedir. Yüksek Okulumuz 31.Ekim.1995 tarihinde Süleyman Demirel Üniversitesine bağlı olarak Şarkikaraağaç Meslek Yüksek Okulu adıyla açılmıştır. 42 bin m2 arazi üzerinde 7 bin m2 kapalı alana sahip olup, Eğitim-Öğretim ve İdari binaları A ve B blok olmak üzere iki binadan oluşmaktadır. Ayrıca; 500 kişi kapasiteli yemekhanesi,15 kişilik misafirhanesi, 12 daireli iki bloktan oluşan lojmanları ve depo olarak değerlendirilen bir binası ve açık spor alanları ile bir kampus halindedir.

Bölümler-Eğitim-Öğretim Bilgileri

2 yıl süreli ön lisans düzeyinde eğitim öğretim yapan yüksek okulumuzdan mezun olan öğrencilere ‘meslek elemanı’ ve ‘tekniker’ unvanları verilmektedir. Şarkikaraağaç Meslek Yüksek okulumuzda Teknik Programlar ve İktisadi ve İdari Programlar olmak üzere 2 bölümde ve bu bölümlere bağlı Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Gıda Teknolojisi, İşletme Yönetimi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Laborant ve Veteriner Sağlık  programları olmak üzere 5 programda ön lisans düzeyinde eğitim öğretim yapılmaktadır. Ayrıca Gıda Teknolojisi, Laborant ve Veteriner Sağlık ve Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı  programlarının 2. öğretimi yapılmaktadır. Şarkikaraağaç Turizm Meslek Yüksek okulu ise 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı ile hizmete girmiş olup  Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri bölümüne bağlı Aşçılık Programında 1. Öğretim ve 2. Öğretim olarak  eğitim vermektedir.

Spor Tesisleri

Yüksekokulumuzun bünyesinde açık olarak hizmet veren 2 adet voleybol, bir adetBASKETBOL, bir adet futbol sahamız ile masa tenisi oyun alanlarımız mevcuttur.Mevcut sahalarımızda bölümler arası ve okullar arası spor musabakaları ve turnuvalar yapılmaktadır.

Sportif Etkinlikler

Öğrencilerimizin boş zamanlarını yararlı faaliyetlerle değerlendirebilmeleri, sosyal ve bedensel aktivitelerini geliştirebilmeleri, beden ve ruh sağlığını geliştirip koruyabilmeleri açısından sportif  faaliyetlere önem vermektedir.Bu amaca yönelik olarak; futbol, voleybol,BASKETBOL, masa tenisi, satranç turnuvaları ve doğa yürüyüşleri düzenlenmekte ve kamplar kurulmaktadır.

Sosyal Etkinlikler

İstekli öğrencilerimizden oluşturulan öğrenci kulupleri kurularak ilgi duydukları alanlarda kendilerini geliştirmek amacıyla tiyatro, folklor ve müzik çalışmaları yapılmaktadır.

Bahar Şenlikleri: Her yıl geleneksel olarak mayıs ayında yapılan bahar şenliklerinde, öğrencilerimiz, sosyal-kültürel ve sanatsal çalışmaları olan  konser, yarışma, sergi, skeç ve gösterilerini sunmalarının yanı sıra açılan standlarla el emekleri ile oluşturdukları ürünleri sergileyip çeşitli aktivitelerle şenliğe renk katmaktadır.

Çaylaklar Günü: Yeni gelen öğrencilerimizin birbirleriyle kaynaşmaları, çevreye ve üniversite ortamına uyum sağlamaları amacıyla Çaylaklar günü etkinlikleri düzenlenmektedir.

Mezuniyet Geceleri: Her Eğitim-Öğretim yılının Haziran ayında yüksekokulumuz tarafından Mezuniyet Şöleni ve Helva Günü düzenlenmektedir. Şenlik havasında geçen bu günde çeşitli sosyal,kültürel aktiviteler ve eğlenceler düzenlenmektedir.

İnsan Kaynakları

Yüksekokulumuzda 9 Akademik, 11 İdari olmak üzere toplam 20 personel mevcuttur.

Derslik ve Laboratuar

Yüksek okulumuzda öğrencilerimize yönelik 3 adet Bilgisayar laboratuvarı ve 2 adet Gıda Teknolojisi laboratuvarı bulunmaktadır. Öğrencilerimiz bu laboratuvarlarda 80 adet bilgisayarla bilgisayar destekli eğitim görmektedirler. Yüksek okulumuzda 18 adet derslik ve 1 adet konferans salonu ve 1 adet bilgisayar tamir atölyesi bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Kültürel etkinlikler ile çeşitli zamanlarda periyodik olarak öğrencilerimize, öğretim elemanlarımız ve diğer kurum yetkilileri tarafından konferans, panel, sempozyum verilmektedir. Yüksek okulumuzda düzenli ve zengin kaynaklı bir kütüphanemiz mevcuttur.

Beslenme ve Sağlık Hizmetleri

Yüksek okulumuzda  500 öğrenci kapasiteli bir öğrenci yemekhanesi mevcut olup okulumuz öğrencilerine öğle yemeği verilmektedir. Ayrıca kafeterya ve kantin hizmetleri ile öğrencilerimiz aperatif beslenme ihtiyaçları karşılanmaktadır. Okulumuz öğrencilerinin herhangi bir sağlık güvencesine sahip olmamaları durumunda  ilçemizdeki sağlık ocağı, devlet hastanesi ve üniversitemize bağlı mediko-sosyal hizmetleri tarafından verilen sağlık hizmetlerinden yararlanmaları mümkündür. Ayrıca yüksek okulumuzda bir sağlık kabını bulunmaktadır.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien